Podłogi też zasługują na dobrą izolację termiczną. A konkretnie, my, mieszkańcy zasługujemy na to, by wszystkie elementy domu, także te wewnętrzne, były właściwie docieplone. Na dodatek przy okazji izolacji podłóg można sprezentować sobie nie tylko więcej ciepła, ale i… spokoju.
To, co potocznie nazywamy podłogą, to przegrody poziome w budynku. Oddzielają poszczególne kondygnacje. Na przykład piwnicę od piętra, czy piętro od poddasza. „Świadomość, że również te elementy powinny zawierać warstwę izolacji cieplnej rośnie bardzo szybko. Widzimy to wśród naszych klientów. Najczęściej wiedzą, że skuteczna termoizolacja musi być całościowa, bo tylko tak minimalizujemy ryzyko ucieczki ciepła z domu na zewnątrz” - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.
Ciężko? Wcale nie
Trzeba tylko pamiętać, że przegrody poziome muszą wytrzymywać, czyli inaczej przenosić, większe obciążenia. Po nich chodzimy, stawiamy meble, elementy wyposażenia, sprzęty itd. Do ich izolacji przeznaczony jest więc styropian, który ma dodatkową cechę: jest odporny na te większe obciążenia. Cała rodzina takich styropianów ma swoją nazwę - to styropiany podkładowe. Pod względem wytrzymałości na nacisk mogą się między sobą różnić. Te najbardziej wytrzymałe nadają się bowiem do izolacji tak obciążonych pomieszczeń, jak np. garaże podziemne. Dla domu nie muszą mieć aż tak wyśrubowanej charakterystyki. Parametry optymalnego styropianu powinny być określone w projekcie.
Ale to nie wszystko. Skoro mamy już styropian podkładowy, to może warto dodać mu jeszcze jakąś dodatkową, użyteczną cechę? Owszem, warto. To właśnie zrobił Styropmin, projektując linię Instal Panel, czyli styropianów podkładowych przeznaczonych pod ogrzewanie podłogowe.
Pomysł wyjściowy był prosty: utrzymywać więcej ciepła wytwarzanego przez podłogówkę oraz ułatwić jej montaż. I to się udało, specjalna konstrukcja płyt styropianowych, której częścią jest zespolona ze styropianem warstwa folii, sprawia, że płyty Instal Panel sprawdzają się bezbłędnie pod ogrzewanie podłogowe.
Głośno? Absolutnie nie
„Sukces Instal Panel skłonił nas do myślenia: co jeszcze może się tu sprawdzić? Jaką cechę może mieć ten styropian, by był jeszcze bardziej praktyczny? I doszliśmy do wniosku, że warto zaprojektować wariant akustyczny w serii Instal Panel” - opowiada Dariusz Pruszkowski.
Przeznaczone do ocieplania podłóg styropiany akustyczne istnieją już na rynku. Akustyczny oznacza tyle, że dodatkowo wycisza dźwięki uderzeniowe. To na przykład tupanie, stukanie obcasami, odgłosy upadających przedmiotów itd. W przypadku łazienki ta cecha nabiera szczególnego znaczenia. Podłoga w łazience najczęściej wyłożona jest płytkami, a więc materiałem twardszym niż drewno. Stukanie czy inne odgłosy bardziej w niej słychać. A skoro ogrzewanie podłogowe najczęściej jest wybierane do łazienek (i kuchni, ale te są zazwyczaj na parterze), to styropian Instal Panel w wariancie akustycznym po prostu musiał powstać.
„Wykorzystanie Instal Panel w wariancie akustycznym sprzyja i zachowaniu ciepła, i wyciszeniu. A te dwie jakości, ciepło i cisza, są kluczowe dla poczucia wygody i komfortu w miejscu, w którym mieszkamy. Miejsce zaciszne kojarzy się też z bezpiecznym. Technologie budowlane próbują odpowiedzieć również na takie potrzeby” - podsumowuje Dariusz Pruszkowski.
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/cieplo-i-cicho-w-domu